Polska zabiega o zwrot wraku Tuplewa i konsekwentnie będzie to robić; to nie tylko bardzo ważny dowód w sprawie katastrofy smoleńskiej, ale także własność Polski – powiedziała w niedzielę premier Beata Szydło.

Szefowa rządu mówiła w programie Radia Zet i Polsat News, że "cały czas będą trwały zabiegi, by odzyskać wrak Tupolewa". Jak dodała, w tej sprawie musi być wola z dwóch stron, także rosyjskiej.

Premier podkreśliła, że szef MSZ Witold Waszczykowski jest bardzo aktywny i cały czas podejmowane są kroki zmierzające do odzyskania wraku. W jej ocenie wiele będzie zależało od tego, w jaki sposób będzie wyglądało wsparcie polskich starań o wrak ze strony międzynarodowej. Wskazała w tym kontekście na deklaracje Donalda Trumpa, który w kampanii wyborczej mówił, że będzie chciał pomóc Polsce.

"Na pewno będziemy konsekwentnie w tym kierunku podążali, żeby wrak wrócił do Polski, dlatego że to jest nie tylko ważny dowód, bardzo ważny, ten najważniejszy dowód w sprawie katastrofy smoleńskiej, ale to jest przede wszystkim własność Polski" - podkreśliła Szydło.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w sobotę w TVP3 Łódź, ze chętnie przyjąłby pomoc Trumpa w sprowadzeniu wraku Tupolewa z Rosji, ale ja zawsze uważał, że w tej sprawie musimy liczyć przed wszystkim na siebie.