Doroczna konferencja prasowa prezydenta Rosji Władimira Putina została przełożona z czwartku na piątek w związku z udziałem szefa państwa w uroczystościach pogrzebowych zabitego w poniedziałek w Ankarze ambasadora Rosji Andrieja Karłowa - poinformował Kreml.

"W związku z tym, że w czwartek odbędzie się pożegnanie oraz pogrzeb zabitego ambasadora Rosji w Turcji Andrieja Karłowa, prezydent podjął decyzję, by nie przeprowadzać w tym dniu dorocznej wielkiej konferencji prasowej. Prezydent weźmie udział w uroczystościach żałobnych" - oświadczył w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Wyjaśnił, że konferencja odbędzie się w piątek, 23 grudnia, w południe (godz. 10 w Polsce).

Jak wyjaśnia agencja RIA-Nowosti, Putin weźmie udział w pożegnaniu ambasadora. Ciało dyplomaty zostało we wtorek przewiezione do Moskwy.

Media rosyjskie informowały wcześniej, że konferencja Putina, w której biorą udział media rosyjskie i zagraniczne, cieszy się jeszcze większym niż przed rokiem zainteresowaniem dziennikarzy.

Do zamachu na ambasadora Rosji doszło podczas wernisażu w galerii sztuki w Ankarze. Zastrzelił go mężczyzna zidentyfikowany potem przez władze jako turecki policjant. Wznosił okrzyki "Allahu Akbar!". Zbrodnia miała być zemstą za zaangażowanie Rosjan w ataki na syryjskie miasto Aleppo.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)