Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Włoch nakazało we wtorek, dzień po zamachu w Berlinie, wzmocnienie kontroli zatłoczonych miejsc w kraju. Zalecono ustawianie betonowych barier oraz odwołanie imprez, na których nie można zagwarantować bezpieczeństwa.

Po posiedzeniu komitetu do spraw analizy strategii antyterrorystycznej, działającego przy MSW, wydano dyrektywę wszystkim szefom władz lokalnych i komend policji. Nakazano w niej wzmocnienie wszystkich masowo uczęszczanych miejsc, także obecnie w związku ze zbliżającymi się Świętami i powitaniem Nowego Roku.

Ponadto postanowiono utrzymywanie wysokiego poziomu czujności i zwiększonej ochrony miejsc, uważanych za najbardziej zagrożone.

Nakazane wzmocnione środki prewencji przewidują między innymi, wyjaśniono w nocie MSW, ustawianie betonowych zapór , a także barier oraz możliwość odwołania lub przeniesienia masowych imprez, jeśli nie można zagwarantować im najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

Wcześniej lokalne władze w Górnej Adydze na północy Włoch poinformowały o wzmocnieniu ochrony tamtejszych świątecznych jarmarków, przede wszystkim najbardziej znanego targu w Bolzano, który każdego dnia odwiedzany jest przez tysiące ludzi, przybywających także z sąsiednich krajów.

Policja podniosła środki bezpieczeństwa również na bożonarodzeniowych targach w Merano i Bressanone. Miejscowe służby przypomniały, że od chwili otwarcia jarmarków na początku grudnia w związku z zagrożeniem międzynarodowym terroryzmem miejsca te są szczególnie skrupulatnie patrolowane i chronione.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)