Doświadczenia Ustronia: jak godzić turystykę z potrzebami mieszkańców

perły samorządu, demografia, inwestycje
Doświadczenia Ustronia: jak godzić turystykę z potrzebami mieszkańcówfot. materiały prasowe
wczoraj, 10:52
Artykuł partnerski

Ustroń, przyciągający turystów doceniających piękno gór, klimat uzdrowiska, kulturę i kuchnię regionalną, stoi przed koniecznością znalezienia złotego środka między potrzebami gości a życiem lokalnej społeczności. W tle są wyzwania związane z trendami o szerszym zasięgu, m.in. z demografią.

Ustroń zajął 8 miejsce w rankingu DGP Perły Samorządu w grupie miast do 100 tys. mieszkańców, a burmistrz Paweł Sztefek uplasował się na 6 pozycji w gronie najlepszych włodarzy w tej kategorii.

Zarządzanie Ustroniem wymaga ciągłego balansowania między funkcją uzdrowiskowo-turystyczną a codziennymi potrzebami mieszkańców, którzy, jak podkreśla burmistrz, są gospodarzami miasta. Kluczem do sukcesu jest otwarta komunikacja.

– Złotym środkiem jest rozmowa z branżą turystyczną, właścicielami pensjonatów, Uzdrowiskiem Ustroń oraz mieszkańcami. Próbujemy zaspokoić ich potrzeby, które nieraz są wygórowane i trudne do spełnienia, ale udaje nam się to – powiedział Paweł Sztefek w rozmowie z DGP.

„Srebrne lata” i wyzwania demograficzne

Ustroń mierzy się z trendem, który jest wyzwaniem dla wielu gmin w Polsce, jednak w tym przypadku przybiera na sile. Z danych GUS z 2024 r. wynika, że Ustroń znajduje się na trzecim miejscu pod względem tempa starzenia się populacji w województwie śląskim. Specyfika miasta sprawia, że przyciąga ono mieszkańców aglomeracji śląskiej, którzy chcą tu spędzić swoje „srebrne lata”. Dobrze to świadczy o atrakcyjności miejsca, jednak dla władz miasta oznacza konieczność dostosowania polityki społecznej do dynamicznie zmieniającej się struktury wiekowej.

Inwestycje w żłobki i przedszkola

Obok demografii, istotnym wyzwaniem dla samorządu pozostaje wykluczenie komunikacyjne. Mimo modernizacji linii kolejowej do Wisły, sam transport szynowy nie jest w stanie w pełni zaspokoić potrzeb mobilności mieszkańców. Jednocześnie miasto stawia na strategię zatrzymania młodych rodzin. Burmistrz Sztefek zapowiada zdecydowany rozwój usług publicznych, w szczególności żłobków i szkół podstawowych.

– Wydatki na te cele traktujemy jako inwestycję w przyszłość – podkreśla, wskazując na konieczność stworzenia warunków do życia, które skłonią młodych ludzi do wiązania swojej przyszłości z Ustroniem.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy.

MP

Źródło: Artykuł partnerski

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png