W przetargach nie będzie obligu wystawienia e-faktur

Klawiatura komputera
Bezpośrednim powodem wprowadzenia nowych przepisów jest wdrożenie dyrektywy 2014/55/UE o elektronicznym fakturowaniu w dostawach publicznych.ShutterStock
19 września 2018

Przedsiębiorstwo realizujące zamówienia publiczne nie będą na razie musiały wystawiać takich elektronicznych dokumentów. Jeśli się jednak na to zdecydują, to administracja będzie zobligowana do ich przyjmowania.


Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt ustawy o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowlane lub usługi oraz partnerstwach publiczno-prywatnych. Zgodnie z nim od 18 kwietnia 2019 r. wszystkie instytucje udzielające zamówień powyżej 30 tys. euro będą musiały przyjmować od wykonawców e-faktury. W przypadku zamówień poniżej wspomnianego progu oblig ten zacznie obowiązywać od 1 sierpnia 2019 r. Sami przedsiębiorcy nie będą jednak na razie zobowiązani do wystawiania e-faktur. Początkowo rząd zakładał nałożenie na nich takiego obowiązku po dwóch latach obowiązywania ustawy, ale ostatecznie wycofał się z tego pomysłu.

Pozostało 68% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Autopromocja
381453mega.png
381455mega.png
381223mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.