Autopromocja

Na rozpowszechnianie wizerunku pracownika potrzebna jest jego zgoda

18 lipca 2009

Pracodawca, który zamierza opublikować zdjęcie swego pracownika, potrzebuje na to jego zgody. W przeciwnym wypadku podwładny może mu zarzucić naruszenie dóbr osobistych.

Tworzenie stron internetowych firm jest coraz bardziej powszechne. Na stronach tych umieszczane są często imiona, nazwiska oraz stanowiska zatrudnionych pracowników. Problem pojawia się wówczas, gdy pracodawca, zamierzając uatrakcyjnić stronę internetową swej firmy, umieszcza na niej fotografie swych podwładnych i to bez uzyskania ich wcześniejszej zgody.

Samo posiadanie przez pracodawcę fotografii pracownika nie upoważnia go do jej rozpowszechniania. Wizerunek pracownika, jak zresztą każdego człowieka, jest zaliczany do jego dóbr osobistych, które podlegają szczególnej ochronie. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: GP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.