Firma, która pomagała w przygotowaniu przetargu, musi zostać z niego wykluczona, ale tylko wtedy, jeśli jej udział zagrażałby konkurencji – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.
Sprawa dotyczyła gminy Łapanów, która prowadzi przetarg na zapewnienie dostępu do internetu i zakup komputerów dla mieszkańców w ramach projektu współfinansowanego ze środków unijnych. Przygotowując postępowanie, zamawiający korzystał z pomocy firmy Info Solutions, która sporządziła wniosek o dofinansowanie, harmonogram rzeczowo-finansowy i analizę finansową.
Uznał więc, że powinien ją wyeliminować z przetargu na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2007 r. nr 223, poz. 1655). Przepis ten nakazuje wykluczać wykonawców, którzy „wykonywali bezpośrednio czynności związane z przygotowaniem prowadzonego postępowania”, chyba że ich udział nie utrudni uczciwej konkurencji.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.