Przy wprowadzaniu nowych przepisów płacowych nie może być mowy o domniemanej zgodzie pracowników na pogorszenie warunków wynagradzania. Tak uznał Sąd Najwyższy.
Źródłem czterech połączonych spraw rozpatrywanych przez SN były pozwy pracowników łódzkiego Uniwersyteckiego Szpitala nr 2, powstałego w wyniku połączenia Szpitala Klinicznego im. dra Sterlinga i Wojskowej Akademii Medycznej. Pracownicy zatrudnieni w pierwszej placówce – głównie pielęgniarki i pracownice administracji – mieli zagwarantowane w zakładowym układzie zbiorowym pracy wiele świadczeń płacowych, np. trzynastki, nagrody jubileuszowe i premie miesięczne mające charakter regulaminowych (układ określał zasady nabycia i utraty prawa do premii, były one zresztą wypłacane comiesięcznie od kilkunastu lat).
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.