U pracodawcy prowadzącego duży zakład produkcyjny doszło do wypadku, w wyniku którego pracownik stracił dłoń podczas obsługi jednej z maszyn. Czy pracodawca w takiej sytuacji powinien zawiadomić Państwową Inspekcję Pracy? Czy takie zawiadomienie ma charakter czysto formalny, czy należy się spodziewać wizyty inspektora pracy w zakładzie? Jakie konsekwencje grożą pracodawcy w sytuacji, gdy zatai przed Państwową Inspekcją Pracy fakt, że doszło do takiego zdarzenia?
Amputacja dłoni to ponad wszelką wątpliwość wypadek ciężki. W takiej sytuacji zdarzenie nie może pozostać prywatną sprawą pracodawcy. Należy o nim zawiadomić właściwego miejscowo okręgowego inspektora pracy, jak również prokuratora. Zawiadomienie takie wiąże się z kontrolą, jaką inspektor przeprowadzi w związku z wypadkiem. Próba zatajenia zdarzenia przed PIP i niepoinformowanie o wypadku jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny lub ograniczenia wolności.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.