Pracownik odchodzący z pracy zachowuje prawo do premii końcowej

paragraf, prawo
Skład orzekający uznał, że odmowa przyznania premii musiałaby się wiązać z ustaleniem, że były pracownik nie wniósł żadnego wkładu w wypracowanie zysku inwestycji. ShutterStock
9 sierpnia 2018

Kierownik budowy, który odejdzie z firmy przed zakończeniem inwestycji, zachowuje prawo do premii końcowej, mimo że regulamin przewiduje takie bonusy wyłącznie dla zatrudnionych pracowników. Tak orzekł Sąd Najwyższy.


Mężczyzna był zatrudniony w firmie budowlanej od 1995 r. na stanowisku kierownika kontraktu. W dniu zakończenia jego stosunku pracy, czyli 31 marca 2008 r., kontrakt budowlany był zrealizowany w 99 proc. i osiągnął bardzo dobry wynik finansowy. Po odejściu mężczyzny z firmy nie powołano nowego kierownika. W maju 2009 r. firma wypłaciła pracownikom premie z tytułu realizacji wspomnianego kontraktu. Ponieważ skarżący nie był już pracownikiem spółki, nie dostał pieniędzy, choć o wypłatę tego świadczenia w kwocie 120 tys. zł zwracał się do pracodawcy trzykrotnie.

Pozostało 81% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png