Czy w świetle obowiązujących przepisów należy przeprowadzać procedurę zwolnień grupowych w przypadku stosowania programów dobrowolnych odejść (PDO)?
Biorąc pod uwagę, że stosowanie PDO z zasady związane jest z koniecznością zmniejszenia poziomu zatrudnienia, to w typowych okolicznościach mamy do czynienia z rozwiązywaniem umów z przyczyn niedotyczących pracowników. W przypadku PDO sięgających rozmiarami progów zwolnień grupowych zwykle nie będzie miało przy tym znaczenia, czy przyczyny są jedynymi tłumaczącymi rozwiązywanie umów. Ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. nr 90, poz. 844 z późn. zm.) nie zastrzega bowiem, jakoby motywy niedotyczące podwładnych miały być wyłącznymi. Przepisy mogą zatem znaleźć zastosowanie także w razie zbiegu przyczyn.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.