Za odmowę wykonania badań lekarskich pracownik może stracić pracę

Arkadiusz Sobczyk, radca prawny, Kancelaria Prawna Sobczyk i Współpracownicy
Arkadiusz Sobczyk, radca prawny, Kancelaria Prawna Sobczyk i WspółpracownicyDGP
11 stycznia 2012

Pracownik zobowiązany jest wykonywać profilaktyczne badania zdrowotne zlecone mu przez pracodawcę. Z jakimi konsekwencjami może się spotkać pracownik, który odmawia poddania się takim badaniom?

W okresie zatrudnienia zdolność psychofizyczna pracownika do wykonywania pracy podlega weryfikacji podczas okresowych badań lekarskich. Ponadto, w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik zobowiązany jest poddać się badaniom kontrolnym w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Zgodnie z art. 229 par. 4 k.p. pracodawca nie może dopuścić do pracy podwładnego bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Z brzmienia tego przepisu wynika, że pracodawca powinien skierować pracownika na odpowiednie badanie profilaktyczne i domagać się od niego przedstawienia orzeczenia lekarskiego o aktualnym stanie zdrowia.

Pozostało 62% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png