Fundację „Say Stop” założyły byłe żołnierki, policjantki, które chcą jeszcze raz zawalczyć w słusznej i ważnej sprawie, tym razem o kobiety i ich pozycję w służbach mundurowych. Prezeską Fundacji jest Katarzyna Kozłowska - była policjantka, żołnierka, aktywistka i wojowniczka. Jedna z niewielu kobiet, która ukończyła kurs podstawowy w Jednostce Wojskowej GROM. Weteranka wojny w Iraku.

– Służyłam w jednostce specjalnej oraz policji łącznie prawie 20 lat i podobnie jak moje koleżanki, które mają za sobą długoletnią służbę mam złe doświadczenia. Każda zmiana społeczna zaczyna się na marginesie systemu, na krawędzi złości, krzywdy, bezsilności ale także na nadziei, że rzeczywistość nie została nam dana raz na zawsze, dlatego chcemy coś zmienić – mówi Katarzyna Kozłowska.

Reklama

– Przeczytałam w amerykańskim czasopiśmie, że kobiety uzyskają pełne równouprawnienie pod względem ekonomicznym za 257 lat i przeraża mnie ta cyfra. Ja chcę ten proces przyspieszyć. Dlaczego służby mundurowe? Siłą rzeczy bo stamtąd się wywodzę – dodaje Kozłowska.

– Osoby zgłaszające sytuację przemocową w służbach mundurowych, najczęściej w ponad dziewięćdziesięciu procentach przypadków, spotyka wachlarz odwetowych zachowań, aż do wydalenia ze służby włącznie. Żadnej służbie mundurowej nie zależy na psuciu wizerunku, w który ma być wpisany ład, rygor i prządek – opisuje sytuację osób dotkniętych przemocą prezeska fundacji „Say Stop”.

Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka "DGPtalk: Z pierwszej strony". Partnerem podcastu jest aplikacja upday.