Autopromocja

Zaświadczenie z okręgowej stacji pojazdów musi potwierdzić zmiany w aucie, od którego odliczono VAT

30 maja 2011

Podatnik, który kupił samochód, od którego odliczył pełny VAT, a następnie wprowadza zmiany w tym aucie, musi się postarać o zaświadczenie z okręgowej stacji pojazdów.

Izba Skarbowa w Poznaniu przypomniała zasady odliczania VAT od nabycia samochodu. W analizowanej przez izbę sprawie podatnik 31 grudnia 2010 r. kupił mercedesa. Na gruncie przepisów o VAT spełnia on warunki do odliczenia VAT: jest samochodem ciężarowym o ładowności powyżej 500 kg, dla potrzeb odliczenia VAT wykonano dodatkowe badanie techniczne w okręgowej stacji kontroli pojazdów. Dodatkowe badanie techniczne pojazdu wykonano z powodu braku homologacji uprawniającej do odliczenia VAT w pełnej wysokości. Podatnik w roku 2011 zamierza dokonać zmiany w samochodzie, polegającej na zamontowaniu w nim dodatkowego rzędu dwóch siedzeń.

Według poznańskiej izby, jedynie w przypadku pojazdu (samochodu) spełniającego określone warunki techniczne przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego. Uprawnienie takie nie przysługuje, gdy samochód nie spełnia tych warunków ze względu na zmiany dokonane w pojeździe po jego zakupie.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.