Raport „Kobieca perspektywa zdrowia” pokazuje wyzwania profilaktyki. Eksperci radzą: zacznij od małych, codziennych kroków

zdrowie, lekarz, profilaktyka zdrowotna
Raport „Kobieca perspektywa zdrowia” pokazuje wyzwania profilaktyki. Eksperci radzą: zacznij od małych, codziennych krokówShutterstock
6 marca, 08:37

Marzec to dobry moment, by szerzej mówić o zdrowiu kobiet i zachęcać do działań wspierających długie życie w zdrowiu. Wyniki Raportu „Kobieca perspektywa zdrowia”, przygotowanego na zlecenie Centrum Medycznego Damiana, Klinik Leczenia Niepłodności Invimed i Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth pokazują obszary wymagające większej uwagi .

Badania profilaktyczne: wiele do zrobienia

Regularne badania i wizyty kontrolne wciąż nie są priorytetem dla dużej części Polek: 18 proc. wykonuje badania krwi w celach profilaktycznych bardzo rzadko (co cztery lata i rzadziej) lub wcale, a 31 proc. co dwa-trzy lata. 33 proc. kobiet odwiedza ginekologa profilaktycznie bardzo rzadko lub wcale.

Najczęstsze powody zaniedbywania badań to brak objawów lub przekonanie, że nic się nie dzieje (64 proc.), trudności w dostępie do lekarzy lub badań (46 proc.), obawy przed wynikami (41 proc.), brak czasu i koszty (po 40 proc.) oraz niewiedza jakie badania są potrzebne (31 proc.).

Jednocześnie 45 proc. Polek ocenia swoją wiedzę o zalecanych badaniach jako średnią, a kolejne 17 proc. jako słabą lub bardzo słabą.

Styl życia bywa pasywny

Co piąta Polka zauważa, że jej styl życia negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Jednocześnie blisko połowa kobiet nie podejmuje wystarczającej aktywności fizycznej: 11 proc. w ogóle nie podejmuje regularnego ruchu, a 35 proc. kilka razy w miesiącu lub jeszcze rzadziej.

 mówi lek. Aleksandra Leksińska, kardiolog, ekspertka medycyny stylu życia i longevity z Centrum Medycznego Damiana

Improwizacja zamiast planowania posiłków

Wiedza o podstawowych mechanizmach metabolicznych jest dość powszechna: 67 proc. kobiet wie, że zaburzenia metaboliczne mogą zwiększać ryzyko cukrzycy i chorób serca, a 60 proc. zna rolę insuliny w regulowaniu poziomu glukozy we krwi. Jednak za wiedzą nie zawsze idą działania: wciąż ponad połowa Polek nie ma nawyku regularnego planowania posiłków z myślą o zdrowiu: 39 proc. stara się to robić, ale często improwizuje, a 17 proc. planuje posiłki rzadko lub wcale.

- mówi mgr inż. Aneta Łańcuchowska, dietetyczka kliniczna z Centrum Medycznego Damiana -

 Psychika i emocje często bez profesjonalnego wsparcia

24 proc. kobiet ocenia swój poziom stresu w ostatnim kwartale jako wysoki. 32 proc. respondentek przyznaje, że w ciągu ostatniego roku często doświadczały pogorszenia nastroju. Spośród pań, które odczuwały spadki nastroju, tylko co czwarta korzystała z profesjonalnego wsparcia psychicznego lub emocjonalnego.

- - mówi prof. dr hab. n. o zdr. Ewa Mojs, neuropsycholog i terapeuta, członek Rady Naukowej Centrów Zdrowia Psychicznego MindHealth

Zdrowie reprodukcyjne pod lupą

Ponad jedna czwarta Polek nie zna powodów, dla których kobiety i mężczyźni korzystają z metod zabezpieczania płodności. Pozostałe najczęściej wskazują choroby onkologiczne, genetyczne, autoimmunologiczne i zakaźne. Wymieniają też odroczenie rodzicielstwa i działania prewencyjne przed zabiegami w obrębie narządów płciowych.

O badaniu rezerwy jajnikowej AMH, które pozwala sprawdzić stan jajników i oszacować szanse na zajście w ciążę, wie zaledwie 9% kobiet w wieku 25-44 lat.

podsumowuje wyniki raportu lek. Dorota Pietrzyk ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności Invimed Koneser dodaje ekspertka

 Kolejny krok: zaplanuj badania profilaktyczne!

Raport „Kobieca Perspektywa Zdrowia” pokazuje, jak ważne jest zwiększanie świadomości o regularnych, dopasowanych do wieku badaniach profilaktycznych. To profilaktyka pozwoli kobietom lepiej zadbać o zdrowie na co dzień, zwłaszcza że 24 proc. Polek deklaruje, że częściej troszczy się o zdrowie bliskich niż swoje własne.

 mówi lek. Aleksandra Leksińska, kardiolog, ekspertka medycyny stylu życia i longevity z Centrum Medycznego Damiana -

 O ekspertkach

 Lek. Aleksandra Leksińska - kardiolog, ekspertka medycyny stylu życia i longevity związana z Centrum Medycznym Damiana. Specjalizuje się w prewencji chorób sercowo-naczyniowych oraz strategiach wydłużania życia w zdrowiu (healthspan), łącząc medycynę kliniczną z nowoczesnym podejściem do stylu życia i zdrowia metabolicznego.

Ukończyła Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, a doświadczenie kliniczne zdobywała w czołowych ośrodkach kardiologicznych w Polsce, w tym w Narodowym Instytucie Kardiologii, oraz w nowoczesnych centrach medycyny prewencyjnej i longevity. W swojej praktyce koncentruje się na medycynie spersonalizowanej, redukcji ryzyka sercowo-metabolicznego oraz długoterminowej optymalizacji zdrowia.

Posiada międzynarodowy certyfikat International Board of Lifestyle Medicine (IBLM Diplomate) oraz certyfikaty z zakresu lipidologii i obesitologii, co pozwala jej kompleksowo wspierać pacjentów w profilaktyce i leczeniu chorób cywilizacyjnych.

 Mgr inż. Aneta Łańcuchowska - dyplomowana dietetyczka kliniczna z ponad 15-letnim doświadczeniem. Związana z Centrum Medycznym Damiana. Specjalizuje się w pracy z pacjentami z nadwagą i otyłością, insulinoopornością i cukrzycą, zaburzeniami pracy tarczycy (w tym Hashimoto), PCOS, endometriozą oraz innymi zaburzeniami hormonalnymi i metabolicznymi. Wspiera także kobiety w ciąży i karmiące, pary starające się o dziecko oraz kobiety w okresie menopauzy. Autorka książek i edukatorka w zakresie tematyki związanej z żywieniem i zdrowiem. Łącząc wiedzę kliniczną z zakresu dietetyki i medycyny stylu życia z doświadczeniem medialnym, przekłada skomplikowane zagadnienia metaboliczne i hormonalne na praktyczne rozwiązania dla pacjentów i widzów (m.in. telewizyjnych programów lifestyle, poradnikowych, śniadaniowych). Absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

 Prof. dr hab. n. o zdr. Ewa Mojs - neuropsycholog i terapeuta, członek Rady Naukowej Centrów Zdrowia Psychicznego MindHealth. Specjalizuje się w pracy z osobami doświadczającymi zaburzeń oraz kryzysów emocjonalnych, nerwic, zaburzeń lękowych i nastroju, a także zaburzeń osobowości.

Prowadzi działalność dydaktyczną w obszarze psychologii klinicznej, neuronauki i neuropsychoterapii na studiach, kursach oraz szkoleniach specjalistycznych. Jest promotorką prac magisterskich i doktorskich oraz organizatorką konferencji naukowych poświęconych chorobom przewlekłym i zagadnieniom pomocy psychologicznej.

Współautorka podręczników z zakresu psychologii klinicznej i neuropsychologii, a także autorka ponad 600 artykułów i wystąpień konferencyjnych. Pełni funkcję eksperta Unii Europejskiej w obszarze zdrowia i zdrowego społeczeństwa.

 Lek. Dorota Pietrzyk - specjalistka ginekologii i położnictwa związana z Kliniką Leczenia Niepłodności Invimed Koneser. W swojej praktyce zajmuje się konsultacjami ginekologicznymi, diagnostyką oraz leczeniem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, wspierając pary w drodze do rodzicielstwa. Na pierwszym miejscu stawia dobro pacjentów i budowanie poczucia bezpieczeństwa w trakcie procesu diagnostycznego i terapeutycznego. Lekarka pełna pasji i zaangażowania, nieustannie podnosząca swoje kompetencje poprzez uczestnictwo w licznych szkoleniach oraz konferencjach w kraju i zagranicą. Angażuje się w działania edukacyjne, związane ze zdrowiem reprodukcyjnym.

Ukończyła studia medyczne na I Wydziale Lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - specjalizację w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Odbyła również 3-letnie szkolenie w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

O organizatorach

 Centrum Medyczne Damiana świadczy kompleksową opiekę zdrowotną, obejmującą diagnostykę, leczenie oraz działania profilaktyczne. Specjaliści jednostki oferują świadczenia w zakresie medycyny wewnętrznej, kardiologii, chirurgii, ortopedii, neurologii, ginekologii i innych dziedzin medycyny. Centrum prowadzi również badania laboratoryjne, diagnostykę obrazową, a także zabiegi medycyny estetycznej oraz udziela wsparcia psychologicznego.

Obecnie Centrum Medyczne Damiana działa w ramach grupy Medicover, z placówkami w Warszawie, Piasecznie, Toruniu i Szczecinie, a także współpracuje z niemal 100 przychodniami w całym kraju. CM Damiana powstało w 1994 roku, a w 2021 roku uruchomiło Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth. W 2025 roku w jej strukturach znalazł się Dom Lekarski w Szczecinie, a w 2026 roku dołączyły Klinika MML w Warszawie oraz Nasz Lekarz w Toruniu. Dalsze informacje: www.damian.pl

 Invimed to sieć klinik leczenia niepłodności. Pierwsza klinika została otwarta w 2001 r. w Warszawie. Dziś sieć obejmuje 6 placówek - w Warszawie (2 kliniki), Wrocławiu, Poznaniu, Gdyni i Katowicach. W 2012 roku Invimed dołączył do grupy Medicover. Zespół lekarzy i embriologów z międzynarodowymi certyfikatami prowadzi wysokospecjalistyczną diagnostykę i leczenie w zakresie niepłodności, pomagając pacjentom w drodze do rodzicielstwa. Stosowane są zaawansowane metody wspomaganego rozrodu, w tym zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro (również z wykorzystaniem komórek rozrodczych dawców) oraz inseminacji. Invimed oferuje także najnowsze i nieinwazyjne badania genetyczne zarodków oraz badania prenatalne. Kliniki umożliwiają zabezpieczenie płodności, np. w przypadku chorób nowotworowych kobiet i mężczyzn lub endometriozy. Dzięki klinikom Invimed na świat przyszło już ponad 14 tys. dzieci. Wszystkie kliniki Invimed realizują rządowy program refundacji in vitro.

Dalsze informacje: www.invimed.pl

 MindHealth to sieć centrów zdrowia psychicznego, oferująca wsparcie dzieciom, młodzieży oraz osobom dorosłym w zakresie diagnostyki oraz pomocy w trudnościach emocjonalnych, psychicznych i psychospołecznych. Zespół tworzą lekarze psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci. Wsparcie realizowane jest w różnych formach, w zależności od indywidualnych potrzeb, m.in. poprzez konsultacje, terapię indywidualną i grupową, grupy wsparcia, treningi umiejętności oraz mediacje.

W ramach sieci funkcjonuje 13 poradni zlokalizowanych w Warszawie, Białymstoku, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie i Wrocławiu. MindHealth istnieje od 2021 roku i zostało stworzone przez Centrum Medyczne Damiana Holding. Dalsze informacje: www.mindhealth.pl 

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Informacja prasowa

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.