Zmiany w systemie refundacji leków mają być magnesem na ich producentów. Koncerny nie mówią „nie”. Ale czekają na szczegóły i konkretne działania.
Twarde dane nie pozostawią złudzeń – import medykamentów góruje nad eksportem. W roku 2011 bilans był wyjątkowo niekorzystny dla Polski: wynosił ponad 8,8 mld zł. Polska sprowadzała leki za 14,9 mld zł, podczas gdy eksportowała za 6,1 mld zł. Co prawda do 2014 r. sytuacja się poprawiała, jednak cały czas więcej leków sprowadzaliśmy. Do tego eksperci wskazują na niepokojące zjawisko – w 2015 r. pozytywny trend się odwróci: ujemny bilans był znów wyższy niż w poprzednim roku. Według danych GUS obecnie saldo wynosi 4,8 mld zł na minusie. A dane za pierwsze cztery miesiące 2016 r. wskazują na kontynuację zjawiska.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.