Chorych czekają dłuższe kolejki do lekarzy. W kasie NFZ brakuje 310 mln złotych

Lekarz rozmawiający z pacjentem
Lekarz rozmawiający z pacjentemShutterStock
27 czerwca 2013

Deficyt funduszu do końca 2013 r. może urosnąć nawet do 2 mld zł. To oznacza, że placówki medyczne nie dostaną pieniędzy za nadwykonania, więc jesienią zaczną ograniczać przyjęcia.

1388613-i02-2013-123-183000100-101.gif
Środki ze składki zdrowotnej do NFZ

Nie ma co liczyć na poprawę sytuacji pacjentów w tym roku. Wszystko przez dziurę w budżecie płatnika. Po 5 miesiącach w jego kasie brakuje już 310 mln zł ze składek zdrowotnych. Największy deficyt fundusz zanotował w lutym, marcu i kwietniu. Na jego konto wpłynęło w tych miesiącach łącznie o prawie pół miliarda złotych mniej, niż przewidywał plan finansowy. Dużo lepszy był maj, kiedy rzeczywisty przychód ze składek przekroczył prognozy o prawie 120 mln zł. To efekt tego, że – jak wynika z danych GUS – w tym miesiącu stopa bezrobocia spadła o 0,5 proc. Nie jest to jednak trwała tendencja.

Pozostało 99% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Autopromocja
381453mega.png
381439mega.png
381484mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.