Autopromocja

Europejski Bank centralny obniżył stopy procentowe. Nie określa już ich jako restrykcyjne

17 kwietnia 2025

Rada Prezesów EBC obniżyła główne stopy proc. o 25 pb. - podano po posiedzeniu. EBC nie użył już w swoim komunikacie określenia "restrykcyjne" dla swoich stóp.

Stopy procentowe depozytu w banku centralnym, podstawowych operacji refinansujących i kredytu w banku centralnym zostaną obniżone, odpowiednio, do 2,25 proc., 2,40 proc. i 2,65 proc.

"Perspektywa dla wzrostu pogorszyła się ze względu na rosnące napięcia w handlu" - napisano w komunikacie.

Zdaniem EBC, rosnąca niepewność może podkopywać zaufanie inwestorów i odpowiedź rynkowa na te czynniki może mieć efekt "zacieśniający".

Decyzja była zgodna z oczekiwaniami ankietowanych przez agencję Bloomberg. W tym cyklu łagodzenia polityki monetarnej stopa depozytowa została obniżona o 150 pb.

Po ogłoszeniu decyzji kurs euro spada o 0,47 proc. wobec dolara do 1,1343. Rentowność 10-letnich bundów rośnie o 0,01 pb. do 2,51 proc. (PAP Biznes)

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.