Czy można wnieść odwołanie, nie składając protestu

29 września 2007

Zgodnie z art. 184 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych (u.p.z.p.), od rozstrzygnięcia protestu przysługuje odwołanie (oczywiście z zastrzeżeniem tzw. progów wartości postępowań).

Jednocześnie art. 187 ust. 4 pkt 2 u.p.z.p. stanowi, że zespół arbitrów odrzuca odwołanie, jeżeli stwierdzi, że nie zostało one poprzedzone protestem, z zastrzeżeniem art. 181 ust. 4 u.p.z.p. Ten ostatni przepis mówi, że uczestnikami postępowania toczącego się w wyniku wniesienia protestu stają się wykonawcy, którzy przystąpili do postępowania (...).

Wprowadzona przed rokiem nowelizacja procedury odwoławczej stwarza sytuację, w której odwołanie składa wykonawca, który nie wnosił protestu, a jedynie który we właściwym terminie do niego przystąpił. Zasadę tę w skrócie nazywa się zasadą koncentracji środków ochrony prawnej. Poprzednio, pod rządami uchylonych przepisów, jeśli np. wykonawca A składał protest, wnosząc o odrzucenie wybranej oferty wykonawcy B, to ten ostatni zawsze mógł złożyć swój protest i odwołanie. Zmieniając sytuację prawną, ustawodawca skomplikował poszczególne procedury.

Pozostało 63% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Autopromocja
381453mega.png
381455mega.png
381223mega.png
Źródło: GP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.