Autopromocja

Kontrowersyjny przetarg na tunel pod Łodzią. Od firm nie wymaga się doświadczenia

pieniądze
pieniądze ShutterStock
22 września 2024

Choć podziemny przejazd pod Łodzią dla pociągów dużych prędkości ma być drążony tarczą, to spółka CPK nie wymaga od wykonawców doświadczenia w tej technologii.

Do 8 listopada spółka Centralny Port Komunikacyjny czeka na oferty w przetargu na budowę tunelu dalekobieżnego pod Łodzią. Warta ok. 2,8 mld zł inwestycja ma być częścią szybkiej linii igrek z Warszawy do Wrocławia i Poznania. Dzięki niej pociągi mają dojeżdżać ze stolicy na Dolny Śląsk i do Wielkopolski w ok. 100 min. Tunel będzie wydrążony tarczą zmechanizowaną TBM. Prezes CPK Filip Czernicki przyznał, że to będzie jeden z najbardziej wymagających technicznie elementów wchodzących w skład linii kolejowej igrek.

Część warunków przetargowych wzbudziła jednak protesty firm zainteresowanych postępowaniem. Odwołania wpłynęły od pięciu wykonawców. Budimex i Porr zwracają uwagę na kwestię odpowiedniego waloryzowania kontraktu i niedopuszczalnego przerzucania ryzyka na wykonawców.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.