Według informacji przekazanych przez Reutersa, Władimir Putin jest gotów zgodzić się na zawieszenie działań wojennych w Ukrainie pod określonym warunkiem. Z czterech rosyjskich źródeł wynika, że prezydent Rosji zgodzi się na zawieszenie broni, jeżeli będzie ono uznawać aktualny przebieg linii frontu, co oznacza brak konieczności wycofania się rosyjskich sił z terenów zajętych od początku konfliktu w 2022 roku.

Jednak z relacji trzech innych rosyjskich informatorów wynika, że Putin wyraża frustrację z powodu wsparcia Zachodu dla Ukrainy, które jego zdaniem utrudnia prowadzenie negocjacji. Dodatkowo, prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, stanowczo zadeklarował, że negocjacje pokojowe z Rosją nie będą możliwe, dopóki Putin pozostaje u władzy.

Dyktator mógłby wynegocjować zawieszenie broni, które uwzględniałoby obecny przebieg linii frontu. W praktyce oznaczałoby to, że Rosjanie zachowaliby kontrolę nad terenami zdobytymi od rozpoczęcia brutalnej inwazji w 2022 roku.

Rosja otwarta na dialog?

Dmitrij Pieskow, rzecznik prasowy Putina, w odpowiedzi na zapytanie agencji podkreślił, że Rosja od dawna jest otwarta na dialog i nie ma zamiaru prowadzić konfliktu bez końca.