Siły rosyjskie zaatakowały infrastrukturę energetyczną i transportową w obwodzie odeskim Ukrainy oraz uderzyły w elektrownię w obwodzie mikołajowskim, powodując przerwy w dostawie prądu - poinformowały regionalne władze. Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 14 z 17 dronów Shahed-131/136, którymi wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę ostatniej nocy - poinformował dowódca ukraińskich sił powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk.

W nocy z wtorku na środę rosyjski atak dronami bojowymi na południu Ukrainy został przeprowadzony falami. Agresor po raz kolejny zaatakował infrastrukturę energetyczną.

Rosyjskie uderzenie w obiekt energetyczny Ukrainy

"Niestety w obwodzie mikołajowskim wróg uderzył w obiekt energetyczny. Wybuchł pożar, który został opanowany przez strażaków. Akcja trwa. Trwają czynności mające na celu ustalenie skutków" - czytamy w komunikacie Sił Obronnych Południa Ukrainy.

Wyzwolenie Odessy

"W dniu wyzwolenia Odessy od faszystowskich najeźdźców Rosjanie zaatakowali krytyczną infrastrukturę transportową i logistyczną. Dwóch pracowników firmy transportowej zostało rannych" - napisał szef obwodowej administracji wojskowej Odessy Ołeh Kiper.

Ukraińska obrona zniszczyła drony Shahed

Dodał, że siły obrony powietrznej zniszczyły dwa drony Shahed w obwodzie odeskim. Uszkodzona została również infrastruktura energetyczna, dom prywatny i kilka samochodów. "Ludzie cudem przeżyli" - skomentował.

"Wróg zaatakował za pomocą 17 bojowych dronów typu Shahed-131/136 z przylądka Czauda, dwóch rakiet balistycznych Iskander-K i jednej rakiety balistycznej Iskander-M z okupowanego Krymu" - napisał Ołeszczuk.

Dowódca zaznaczył, że do odparcia rosyjskiego ostrzału zaangażowano rakietowe jednostki obrony powietrznej i mobilne grupy strzeleckie.

"Łącznie w obwodach mikołajowskim i odeskim zestrzelono 14 Shahedów. Ponadto około godziny 20 (19 polskiego czasu) 9 kwietnia zniszczono dwie rakiety manewrujące Ch-59, wykorzystane przez wroga do ataku na Odessę" - dodano w komunikacie.