Radykalna aktywistka klimatyczna z grupy Extinction Rebellion została koordynatorem ds. sieci gazowej w Szwedzkiej Agencji Energetycznej i ma dostęp do tajnych informacji dotyczących infrastruktury krytycznej - ujawnił tygodnik "Fokus". W Szwecji trwają prace związane z inwentaryzacją i zabezpieczeniem ważnych dla społeczeństwa sieci przesyłowych na wypadek kryzysu lub wojny.

Według tygodnika kobieta otrzymała pracę na stanowisku sklasyfikowanym przez służby specjalne SAPO jako ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, choć Extinction Rebellion blokuje drogi, lotniska oraz porty naftowe. Organizacja w ten sposób sprzeciwia się wykorzystywaniu paliw kopalnych, w tym gazu. Aktywistka w mediach społecznościowych chwaliła się swoim zaangażowaniem w protesty oraz wyrażała radykalne poglądy polityczne.

"Jeśli koordynator ds. sieci gazowej spotyka się z osobami zainteresowanymi sabotowaniem infrastruktury to stanowi to zagrożenie dla bezpieczeństwa Szwecji, ale także dla innych krajów" - ocenił były koordynator ds. sieci gazowej Gustav Boethius.

Reakcja ministra obrony na zatrudnienie radykalnej aktywistki

Na zatrudnienie radykalnej aktywistki zareagował minister ds. obrony cywilnej Carl-Oskar Bohlin. "Takie rzeczy nie powinny mieć miejsca" - napisał polityk na platformie X. Bohlin poinformował, że rozmawiał z dyrektorem z dyrektorem Szwedzkiej Agencji Energetycznej, który zapewnił o "merytorycznym zajęciu się sprawą". Według ministra wyjaśnione ma zostać, jak mogło dojść do zatrudnienia osoby o radykalnych antypaństwowych poglądach oraz w jaki sposób należy przeciwdziałać podobnym zdarzeniom w przyszłości.

Zabezpieczenia na wypadek kryzysu lub wojny

W Szwecji trwają prace związane z inwentaryzacją i zabezpieczeniem ważnych dla społeczeństwa sieci przesyłowych na wypadek kryzysu lub wojny. Z początkiem roku reaktywowano obowiązkową służbę cywilną, do odbycia kursów powoływani są m.in. ratownicy oraz pracownicy energetyki.

Ruch aktywistyczny z Wielkiej Brytanii

Extinction Rebellion to wywodzący się z Wielkiej Brytanii międzynarodowy ruch mający na celu podnoszenie świadomości na temat kryzysu klimatycznego poprzez tzw. nieposłuszeństwo obywatelskie. W Szwecji kilku działaczy organizacji zostało aresztowanych i skazanych za blokady obiektów krytycznej infrastruktury.