Premier Belgii Alexander De Croo z uznaniem wyraził się o propozycji Unii Europejskiej, by zyski z zamrożonych rosyjskich aktywów przekazać Ukrainie na zakup broni. Podczas rozpoczynającego się szczytu unijni przywódcy będą debatować m.in. nad tym planem. Około 200 miliardów euro znajduje się w Unii Europejskiej, głównie w Euroclear - międzynarodowej instytucji finansowej, która zapewnia bezpieczeństwo aktywów bankom, giełdom i inwestorom.

"Uważam, że propozycja dotycząca samych wpływów jest rozsądna. Myślę, że pomysł przeznaczenia ich głównie na zakup broni jest jak najbardziej sensowny" - powiedział De Croo w wywiadzie dla agencji Reutera.

Josep Borrell zaproponował

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przedstawił założenia planu, zgodnie z którym UE miałaby przeznaczyć 90 procent dochodów z rosyjskich aktywów zamrożonych w Europie na zakup broni dla Ukrainy. Zdaniem Hiszpana podjęcie takiej decyzji, co należy do państw członkowskich, może oznaczać przekazanie około 3 mld euro rocznie na rzecz Ukrainy.

Ursula von der Leyen o rosyjskich aktywach

W lutym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w europarlamencie, że UE powinna rozważyć wykorzystanie zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów na zakup dostaw wojskowych dla Ukrainy. "Nie może być silniejszego symbolu i lepszego wykorzystania tych pieniędzy niż uczynienie Ukrainy i całej Europy bezpieczniejszym miejscem do życia" - dodała.

Rezerwy walutowe Moskwy

Po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku kraje zachodnie zamroziły prawie połowę rezerw walutowych Moskwy, tj. około 300 miliardów euro. Około 200 miliardów euro znajduje się w Unii Europejskiej, głównie w Euroclear - międzynarodowej instytucji finansowej, która zapewnia bezpieczeństwo aktywów bankom, giełdom i inwestorom.

Euroclear ma siedzibę w Brukseli i specjalizuje się w obsłudze transakcji na rynkach kapitałowych.