Premier Donald Tusk zwrócił się za pośrednictwem platformy X (d. Twitter) do Senatu USA, który zagłosował w środę przeciwko projektowi ustawy łączącemu środki na wsparcie Ukrainy, Izraela i Tajwanu z reformami imigracyjnymi. Z powodu waszych działań Ronald Reagan przewraca się w grobie - skomentował Tusk. Ronald Reagan, 40. prezydent USA, sprawujący tę funkcję w latach 1981-89 i znany z nieustępliwej polityki wobec Moskwy

"Ronald Reagan, który pomógł milionom z nas odzyskać wolność i niepodległość, musi dziś przewracać się w grobie. Wstydźcie się" - napisał premier.

Ustawa o wsparciu Ukrainy odrzucona

Projekt ustawy o wsparciu dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu upadł, zgodnie z przewidywaniami, po tym, gdy przeciwko kompromisowi wypracowanemu po miesiącach negocjacji zwróciła się większość republikanów, zachęcanych do tego przez Donalda Trumpa.

Reformy imigracyjne zostały odrzucone, mimo że pierwotnie - jeszcze w grudniu 2023 roku - republikanie w Senacie opowiedzieli się przeciwko "czystej" ustawie ze środkami dla Ukrainy i Izraela, domagając się zaostrzenia polityki migracyjnej. Kiedy już jednak ogłoszono negocjowany przez obydwie partie projekt restrykcji - pozwalający prezydentowi na "zamknięcie granicy" z Meksykiem i znacznie zaostrzający procedurę azylową - republikanie sprzeciwili się temu rozwiązaniu, głównie z uwagi na intensywną presję ze strony byłego prezydenta Trumpa.

Część polityków partii, w tym lider republikanów w Senacie Mitch McConnell, sugerowała, że Trump nie chciał przegłosowania ustawy, ponieważ kryzys na granicy jest dla niego korzystny w kampanii wyborczej.

Ronald Reagan

Ronald Reagan, 40. prezydent USA, sprawujący tę funkcję w latach 1981-89 i znany z nieustępliwej polityki wobec Moskwy, był jednym z najważniejszych światowych przywódców, którzy przyczynili się do zakończenia zimnej wojny i rozpadu Związku Sowieckiego.