Ukraina jest bezpieczna, jeśli chodzi o naszą pomoc finansową. Do wypłacenia w tym roku jest 18 miliardów euro - powiedział premier Donald Tusk w Brukseli. Szef polskiego rządu bierze udział w szczycie Rady Europejskiej, który poświęcony jest pomocy Ukrainie i sytuacji na Bliskim Wschodzie. Węgry domagają się corocznego przeglądu pomocy udzielanej przez UE Ukrainie z możliwością skorzystania z prawa weta.

Tusk o 18 miliardach euro

Tusk, pytany o to, czy Ukraina może czuć się bezpiecznie, jeśli chodzi o pomoc z Polski, potwierdził. "Ukraina jest bezpieczna, jeśli chodzi o naszą pomoc finansową. Do wypłacenia w tym roku jest 18 miliardów euro" - powiedział.

"Te 18 miliardów jest do dyspozycji Ukrainy. Rok to jest kawał czasu, na szczęście przez tych kilkanaście najbliższych miesięcy pomoc będzie do Ukrainy docierała" - zaznaczył.

Tusk o Orbanie w sprawie Ukrainy

Premier odniósł się też do faktu, że Węgry nadal blokują pomoc makrofinansową dla Ukrainy. "Jeżeli Wiktor Orban po raz pierwszy usłyszy bardzo twardy komunikat - albo jesteś z nami albo jesteś zupełnie osobno we wszystkich sprawach, to być może zrozumie, że ta gra się kończy" - podkreślił Tusk.

Unijna debata na temat pomocy Ukrainie

Przywódcy Unii Europejskiej mają zaproponować w zorganizowanie corocznej debaty na temat planowanego pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 50 miliardów eurodo 2027 roku – wynika z najnowszego projektu konkluzji szczytu UE. To krok w stronię przełamania weta Węgier.

Węgry domagają się corocznego przeglądu pomocy udzielanej przez UE Ukrainie z możliwością skorzystania z prawa weta. Sprzeciwiają się temu pozostałe państwa członkowskie UE.