Katarska agencja prasowa QNA: “Prezydent USA Joe Biden rozmawiał przez telefon z emirem Kataru Tamimem ibn Hamadem Al-Sanim o rozwoju sytuacji w Strefie Gazy i wysiłkach na rzecz osiągnięcia trwałego zawieszenia broni”.

Dyplomacja zamiast przemocy. Biden chce “trwałego zawieszenia broni”

QNA donosi: Biden zadzwonił do Al-Saniego i przedyskutował z nim „najnowsze wydarzenia w Gazie oraz na okupowanych terytoriach palestyńskich". Rozmowa skupiła się na omówieniu wspólnych wysiłków mediacyjnych, by "uspokoić sytuację i osiągnąć trwałe zawieszenie broni”.

Dotychczasowe skutki negocjacji. Katar w roli mediatora

Katar i Egipt odegrały rolę mediatorów w negocjacjach dotyczących zawieszenia broni pod koniec listopada. Wówczas palestyński Hamas uwolnił 110 kobiet, dzieci i obcokrajowców, których 7 października uprowadził z Izraela, w zamian za 240 palestyńskich kobiet i nastolatków wypuszczonych z izraelskich więzień - przypomniała z kolei agencja Reutera.

Następnie w ubiegłym tygodniu Times of Israel podał, powołując się na wysokiej rangi izraelskiego urzędnika, że władze tego kraju nie prowadziły wówczas negocjacji z Hamasem w sprawie uwolnienia kolejnych zakładników, ale dyskutowały z rządem Kataru o ramach dla ewentualnego porozumienia w tej sprawie. Uważa się, że w niewoli Hamasu w Strefie Gazy wciąż jest 129 zakładników.