Szef Pentagonu wezwał Izrael do ochrony ludności cywilnej podczas wojny przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. To nie tylko odpowiedzialność moralna, ale także imperatyw strategiczny - powiedział w sobotę Lloyd Austin w Simi Valley w Kalifornii.

Austin stwierdził, że osobiście namawiał izraelskich przywódców, aby unikali ofiar wśród ludności cywilnej, a także "nieodpowiedzialnej retoryki".

Podkreślił, że działania przeciwko Państwu Islamskiemu w Iraku nauczyły go, że "wojnę w miastach można wygrać tylko wtedy, gdy chroni się ludność cywilną".

"W tego rodzaju walce w centrum działań jest ludność cywilna. A jeśli wepchniesz ją w ramiona wroga, taktyczne zwycięstwo zastąpisz strategiczną porażką. Dlatego wielokrotnie wyjaśniałem przywódcom Izraela, że ochrona palestyńskich cywilów w Gazie jest zarówno odpowiedzialnością moralną, jak i imperatywem strategicznym" - dodał.

Powiedział również, że naciskał na Izrael, aby rozszerzył dostęp Gazy do pomocy humanitarnej. Austin spodziewa się większych dostaw pomocy "w nadchodzących dniach".