Wykładowca na Uniwersytecie Concordia w Montrealu, Yanis Arab krzyczał do żydowskich studentów: "wracajcie do Polski, k..wy! (szarmuta)". Do zajścia doszło, kiedy "propalestyńscy" studenci protestowali przeciwko stoisku, na którym żydowscy studenci rozdawali plakaty z ze zdjęciami porwanych przez terrorystyczny Hamas Izraelczyków - poinformował w piątek portal gazety "Toronto Sun". Doszło do bójki, w której trzy osoby zostały ranne.

"Zwrot +propalestyński+ umieszczamy w cudzysłowie" - wyjaśnił relacjonujący zajścia dziennik - "ponieważ jeśli sprzeciwiasz się temu, że ktoś troszczy się o zakładników, nie jesteś zwolennikiem Palestyny, jesteś zwolennikiem Hamasu – organizacji terrorystycznej".

Yanis Arab jest (lub był - informacje o nim zostały zdjęte ze strony montrealskiej uczelni) doktorantem na wydziale historii. Jak podał portal izraelskiej gazety "Jerusalem Post", wykładowca specjalizuje się w "dominacji i oporze świata arabskiego".

Starcia na kanadyjskim uniwersytecie nie są wyjątkowym przypadkiem. Także w USA zarówno studenci żydowscy, jak i arabscy uskarżają się na załamanie poczucia bezpieczeństwa. Agencja Associated Press wymienia przypadki napaści, gróźb i obelg z uczelni w Nowym Orleanie, Tualne, Massachusetts, Stanford i Cornell.

Jonathan Fansmith, wiceprezes American Council on Education, stowarzyszenia zrzeszającego rektorów uniwersytetów, podkreśla, że uczelnie są zaalarmowane wzrostem antysemickich ataków. Jednocześnie jednak uniwersytety są zobowiązane do umożliwiania "swobody wypowiedzi". (PAP)

os/ mal/