Porozumienie między Egiptem, Izraelem i Hamasem zezwalające na ewakuację niektórych osób ze Strefy Gazy zostało wynegocjowane za pośrednictwem Kataru – poinformował w środę Reuters.

Ewakuacja, wynegocjowana w koordynacji ze Stanami Zjednoczonymi, będzie ograniczona do posiadaczy zagranicznych paszportów oraz niektórych ciężko rannych osób.Nie określono czasu, przez jaki przejście graniczne w Rafah będzie otwarte.

Porozumienie nie ma związku z innymi kwestiami będącymi przedmiotem negocjacji, takimi jak uwolnienie jeńców, wskazał Reuters.

Bloomberg podał na podstawie informacji uzyskanych w ministerstwie zdrowia Gazy, że przez przejście graniczne w Rafah ewakuowanych zostanie około 81 rannych Palestyńczyków skąd trafią do egipskich szpitali.

Ponadto oczekuje się, relacjonuje Bloomberg, że niektórzy cudzoziemcy i osoby posiadające podwójne obywatelstwo będą mogły wjechać do Egiptu. W szczególności na liście znajdują się pracownicy Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, obywatele Australii, Austrii, Jordanii i Indonezji.

Władze egipskie podały, że pierwsza grupa cudzoziemców wyjedzie ze Strefy Gazy do Egiptu jeszcze w środę. (PAP)

mw/wr/