Jordania poprosiła Stany Zjednoczone o rozmieszczenie systemów obrony powietrznej Patriot w celu wzmocnienia jej granicy w okresie wzmożonych napięć w regionie - poinformował rzecznik armii jordańskiej gen. Mustafa Hiyari w telewizji państwowej w niedzielę wieczorem.

"Poprosiliśmy stronę amerykańską, by pomogła nam wzmocnić nasz system obrony wyrzutniami Patriot" - powiedział rzecznik.

Jak przypomniała agencja Reutera, Patrioty zostały rozmieszczone w Jordanii - sojuszniczym kraju USA na Bliskim Wschodzie - w 2013 roku, po wybuchu wojny domowej w Syrii. Jordania obawiała się wówczas, że konflikt ten rozszerzy się na inne kraje regionu. Armia Jordanii jest wśród największych odbiorców finansowej pomocy militarnej Stanów Zjednoczonych - zauważył Reuters.

Władze w Ammanie coraz bardziej niepokoją się, że bombardowania Strefy Gazy, prowadzone przez Izrael w odwecie za atak palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas z 7 października, również mogą przerodzić się w szerszy konflikt.

Waszyngton poinformował w sobotę, że USA skierują dodatkowe systemy obrony powietrznej THAAD i Patriot na Bliski Wschód. Jak przekazał Pengaton, jest to reakcja na ostatnie ataki na amerykańskich żołnierzy w tym regionie i wojnę Izraela z Hamasem. (PAP)

awl/ szm/

oprac. Piotr Celej