Liderka białoruskiej opozycji na uchodźstwie Swiatłana Cichanouska powiedziała w środę, że szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn był "mordercą", za którym "nikt nie będzie tęsknił", po tym jak jego samolot rozbił się w obwodzie twerskim na zachodzie Rosji.

"Nikt na Białorusi nie będzie tęsknił za przestępcą Prigożynem. Był mordercą i jako taki powinien zostać zapamiętany" - napisała Cichanouska na X (dawniej Twitter), stwierdzając, że "jego śmierć może przyczynić się do usunięcia Grupy Wagnera z Białorusi".

Rosawiacja, czyli rosyjska agencja transportu lotniczego, potwierdziła w środę wieczorem, że na pokładzie samolotu, który rozbił się w obwodzie twerskim na zachodzie Rosji, był szef najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn i jego "prawa ręka" Dmitrij Utkin, pseudonim "Wagner".

Agencja opublikowała listę nazwisk siedmiu pasażerów i trojga członków załogi, którzy lecieli Embraerem z Moskwy do Petersburga. Na liście jest Prigożyn i Utkin. Na miejscu katastrofy prywatnego odrzutowca znaleziono dotychczas osiem ciał. Wcześniej rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych poinformowało, że zginęły wszystkie osoby, które były na pokładzie.

Nie jest znana bezpośrednia przyczyna katastrofy. Pojawiają się informacje o zestrzeleniu maszyny przez obronę przeciwlotniczą i o wybuchu na pokładzie. (PAP)

kb/