Ukraina będzie mogła wykorzystywać przekazywane przez Danię samoloty wielozadaniowe F-16 tylko na swoim terytorium - oznajmił w poniedziałek duński minister obrony Jakob Ellemann-Jensen, odnosząc się do wcześniejszych zasad przekazywania uzbrojenia.

Zełenski w Danii: "Wszyscy sąsiedzi Rosji są zagrożeni"

W drugim dniu wizyty w Danii, Zełenski złożył wizytę w Folketingu (jednoizbowy parlament). W niedzielę premier Danii Mette Frederiksen ogłosiła przekazanie Ukrainie 19 samolotów F-16.

Przywódca państwa ukraińskiego przyznał, że wierzy w ludzką solidarność, zapewnił, że z pomocą Zachodu Ukraina wygra wojnę. "Każdy kraj może stać się celem. Jestem pewien, że można to wyczuć" - ostrzegł.

Zełenski podziękował Danii za przekazaną broń, wymieniając ich rodzaje, a zwłaszcza za ostatnią deklarację o przekazaniu myśliwców F-16. "W pewnym momencie mówiono, że nigdy to się nie stanie" - przypomniał.

Według Zełenskiego Putin rozpoczynając inwazję na Ukrainę wierzył, że "zło może zmienić historię". "Wierzył tylko we władzę, bez człowieka. Wierzył w przemoc i dlatego jest słaby. My wierzymy w coś innego i dlatego jesteśmy silni, razem z wami" - podkreślił prezydent Ukrainy, nagradzany oklaskami.

F-16 dla Ukrainy. Dania stawia warunek

Duński minister obrony powiedział, że Ukraina będzie mogła wykorzystywać przekazywane przez Danię samoloty wielozadaniowe F-16, ale pod pewnym warunkiem.

"Darowizny broni są przekazywane pod warunkiem, że służą wypędzeniu wroga z terytorium Ukrainy i nie dalej. Takie są warunki bez względu na to czy chodzi o czołgi, myśliwce czy coś innego" - podkreślił Ellemann-Jensen, cytowany przez duńską agencję Ritzau.

Minister dodał, że "jest to wiadomość, którą oczywiście otrzyma Ukraina".

W niedzielę na lotnisku wojskowym w Skrydstrup w południowej Jutlandii premier Danii Mette Frederiksen w obecności prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego ogłosiła przekazanie przez Danię 19 myśliwców F-16. Wówczas Zełenski pytany przez dziennikarzy odparł, że podczas rozmów nie podnoszono kwestii warunków użytkowania samolotów.

zys/ ap/