Zatrzymano mieszkankę Oczakowa, która przekazywała Rosjanom dane wywiadowcze m.in. w celu przygotowania ataku powietrznego w czasie wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Mikołajowie, na południu kraju - poinformowała w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

„SBU zatrzymała informatorkę służb specjalnych Rosji, która przed niedawnym przyjazdem prezydenta Ukrainy do obwodu mikołajowskiego gromadziła informacje o planowanej wizycie. Przede wszystkim przestępczyni próbowała ustalić grafik i listę lokalizacji w trakcie wizyty prezydenta na terytorium obwodu” - powiadomiła SBU na Telegramie.

Funkcjonariusze mieli dowiedzieć się o tych działaniach i zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa w czasie wizyty. Kobieta była następnie pod obserwacją służb, które chciały zdobyć więcej informacji o jej „opiekunach” i zlecanych jej zadaniach.

Ustalono m.in., że miała ona ustalić lokalizację systemów walki elektronicznej oraz magazynów amunicji w okolicach Oczakowa. Została pojmana „na gorącym uczynku” podczas przekazywania danych – podano.

Zatrzymana to mieszkanka Oczakowa, w obwodzie mikołajowskim, która pracowała w sklepie na terytorium jednostki wojskowej.

rsp/ ap/