Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, w opublikowanym w niedzielę przesłaniu z okazji przypadającej 6 sierpnia 78 rocznicy zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę, zaapelował do społeczności międzynarodowej aby wyciągnęla wnioski z "nuklearnego kataklizmu", który spadł na to japońskie miasto.

"Bębny wojny nuklearnej znów biją; nieufność i podziały narastają" - przestrzegł Guterres w przesłaniu przekazanym przez Wysoką Przedstawiciel ONZ ds. Rozbrojenia Izumi Nakamitsu.

"Nuklearny cień, który spadał na świat w okresie zimnej wojny znów się pojawił. Niektóre kraje ponownie lekkomyślnie potrząsają nuklearną szabelką grożąc użyciem tego narzędzia zniszczenia" - napisał sekretarz generalny ONZ.

Występując na forum odbywającej się w Wiedniu konferencji na temat nierozprzestrzeniania broni nuklearnej, Nakamitsu ostrzegła, że "nigdy jeszcze od czasu najgorszego okresu zimnej wojny ryzyko użycia broni nuklearnej nie było tak wysokie, a środki zabezpieczające przed jej użyciem tak kruche".

Traktat o Nierozprzestrzenianiu Broni Nuklearnej (NPT) z 1968 r. jest jedynym międzynarodowym porozumieniem w tej dziedzinie podpisanym zarówno przez kraje posiadające tę broń jak i jej nieposiadające. Traktat wszedł w życie w 1970 r. Od tego czasu podpisało go 191 krajów; więcej niż jakikolwiek inny układ rozbrojeniowy.

W niedzielę Japonia obchodziła 78 rocznicę zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę. 6 sierpnia 1945 r. Amerykanie zrzucili ją na to miasto chcąc przyspieszyć poddanie się wojsk japońskich w II wojnie światowej.

Eksplozja zrównała z ziemią dużą część miasta i doprowadziła do śmierci ok. 140 tys. spośród 350 tys. mieszkańców. Szacuje się, że olbrzymia fala uderzeniowa zabiła na miejscu 70 tys. osób, a dziesiątki tysięcy zmarły później z powodu odniesionych obrażeń lub choroby popromiennej.

9 sierpnia 1945 roku armia USA zrzuciła bombę atomową na Nagasaki. Wybuch zniszczył dużą część miasta, a około 74 tys. osób zginęło na miejscu lub zmarło przed końcem roku w wyniku obrażeń lub choroby popromiennej.

Wkrótce po ataku na Nagasaki Japonia skapitulowała, co zakończyło II wojnę światową w Azji. (PAP)

jm/