Wojska ukraińskie odbiły już około 50 proc. terenów zajętych początkowo przez siły rosyjskie, ale kontrofensywa potrwa jeszcze kilka miesięcy - powiedział w niedzielę sekretarz stanu USA Antony Blinken.

"Wciąż jesteśmy w stosunkowo wczesnej fazie kontrofensywy. Jest ciężko" - oznajmił Blinken w wywiadzie dla CNN. Dodał, że "to się nie skończy w ciągu tygodnia czy dwóch. Myślę, że wciąż mamy przed sobą kilka miesięcy".

Jak pisze agencja Reutera nadzieje, że siły ukraińskie zdołają szybko wyprzeć żołnierzy rosyjskich z terytorium swego kraju słabną, gdyż oddziały ukraińskie mają trudności z przedarciem się przez silnie umocnione pozycje wroga na południu i wschodzie kraju.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w zeszłym miesiącu, że postępy w walce z siłami rosyjskimi są powolniejsze, niż by sobie życzono, ale „stawką jest życie ludzkie”. „Niezależnie od pragnień niektórych osób i prób wywarcia na nas presji, z całym szacunkiem, będziemy posuwać się na polu walki w sposób, który uważamy za najlepszy” – oznajmił szef państwa ukraińskiego. (PAP)

mw/ ap/