W wyniku ataku rakietowego ucierpiało historyczne centrum Odessy, w tym sobór prawosławny. Władze i media publikują zdjęcia zniszczeń w tym mieście na południu Ukrainy. „Rosjanie poczują odpowiedź za atak na Odessę” - oświadczył rano w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

„Rakiety wystrzeliwane w cywilne miasta, budynki mieszkalne, cerkiew. Nie może być żadnego usprawiedliwienia dla rosyjskiego zła. I za Odessę rosyjscy terroryści otrzymają odpowiedź. Z pewnością tę odpowiedź poczują” - napisał w Telegramie Zełenski.

Ołeh Kiper, szef władz obwodu odeskiego powiadomił, że w wyniku kolejnego ataku rakietowego na Odessę zniszczone zostały dwa zabytki i cerkiew prawosławna. Uszkodzone zostały budynki mieszkalne, samochody i infrastruktura energetyczna.

Ucierpiała największa w mieście cerkiew prawosławna – Sobór Przemienienia Pańskiego. W chwili ataku w świątyni znajdowały się dwie osoby, obie przeżyły. Duchowny, z którym rozmawiał portal Suspilne powiadomił, że „zniszczenia są kolosalne”, doszło do pożaru.

Nocny ostrzał Odessy był piątym atakiem rakietowym Rosji na to miasto w mijającym tygodniu. Moskwa zintensyfikowała ostrzały Odessy i Mikołajowa po tym, jak wycofała się z udziału z tzw. porozumienia zbożowego, umożliwiającego eksport ukraińskiego zboża i żywności przez porty czarnomorskie.

Według rzeczniczki prasowej wojsk na południu Ukrainy, Natalii Humeniuk, Rosjanie celowali w obiekty portowe, ale nieprecyzyjne rakiety Ch-22 uderzyły w sąsiednie dzielnice. Wcześniej armia poinformowała, że w ataku zastosowano co najmniej pięć rodzajów rakiet, w tym Kalibry, Iskandery i Onyksy.

W ataku na obwód odeski Rosjanie użyli 19 rakiet

W nocnym ataku na obwód odeski armia rosyjska zastosowała 19 rakiet różnego typu; obrona powietrzna zestrzeliła dziewięć pocisków – powiadomiły w niedzielę Siły Powietrzne Ukrainy.

„W sumie przeciwnik zastosował 19 rakiet różnych typów: pięć manewrujących Onyksów z baterii rakiet Bastion (Krym), trzy manewrujące rakiety Ch-22 wystrzelone z samolotów Tu-22M3 (znad Morza Czarnego), cztery manewrujące pociski Kalibr (prawdopodobnie z okrętu podwodnego na Morzu Czarnym), pięć rakiet manewrujących Iskander-K (Krym), dwie rakiety balistyczne Iskander-M (Krym)” – powiadomiły w niedzielę w komunikacie Siły Powietrzne.

Obrona powietrzna zestrzeliła cztery rakiety Kalibr i pięć Iskanderów-K.

Zmasowany atak rakietowy na Odessę i obwód Rosjanie przeprowadzili w nocy z soboty na niedzielę. Według ostatnich danych zginęła jedna osoba, a rannych jest 22.

rsp/ fit/