Ukraiński Związek Piłki Nożnej (UAF) zwrócił się do FIFA i UEFA z apelem o pozbawienie rosyjskiej federacji członkostwa w tych organizacjach - poinformowano w oświadczeniu.

"Zwracamy uwagę na szczegóły kolejnych nielegalnych działań Rosji przeciwko państwu ukraińskiemu i piłce nożnej" – można przeczytać w liście UAF do piłkarskich organizacji międzynarodowych.

"Są to próby włączenia klubów piłkarskich z Krymu do rozgrywek mistrzostw Rosji. Zgoda na prowadzenie takich działań faktycznie świadczy o lekceważeniu stanowisk oraz decyzji FIFA i UEFA" - głosi dokument.

W związku z powyższym ukraińska federacja nalega na zbadanie przez FIFA i UEFA tego nielegalnego procesu przejęcia podmiotów ukraińskiej piłki nożnej, podjęcie działań i poszukanie możliwości zapobieżenia rozwojowi tego procesu w przyszłości.

Jako przykłady podano wydany 1 czerwca certyfikat klubowi z Sewastopola, uprawniający do gry w dywizji B 2. ligi rosyjskiej. Zaznaczono również, że rosyjscy działacze planują zaangażować do swoich rozgrywek więcej drużyn z Krymu: TSK-Tawria, Rubin i Ocean. Wszystkie te drużyny pochodzą z terytorium, któremu UEFA przyznała specjalny status w 2014 roku.

UAF zaapelował również do FIFA i UEFA o rozważenie możliwości pozbawienia rosyjskiej federacji członkostwa w organizacjach międzynarodowych z powodu udowodnionej niezgodności z wymogami statutów piłkarskich centrali oraz z wartościami futbolowej rodziny.(PAP)

mask/ pp/