Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami głównych indeksów. W centrum uwagi jest możliwa niewypłacalność Stanów Zjednoczonych z powodu braku porozumienia w sprawie pułapu zadłużenia, a także rozczarowujące prognozy przedstawione przez sieć detaliczną Home Depot.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował 1,01 proc. i wyniósł 33.012,14 pkt.

S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,64 proc. i wyniósł 4.109,90 pkt.

Nasdaq Composite stracił 0,18 proc. i zamknął sesję na poziomie 12.343,05 pkt.

Inwestorzy niepokoją się o możliwą niewypłacalność USA. Demokratyczny prezydent USA Joe Biden i republikański przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy spotykają się we wtorek, aby spróbować poczynić postępy w sprawie porozumienia odnośnie podniesienia pułapu zadłużenia rządu USA w wysokości 31,4 bilionów dolarów i uniknięcia niewypłacalności.

"Wszyscy mamy nadzieję i spodziewamy się, że ostatecznie się dogadają, ponieważ niewypłacalność USA byłaby wyjątkowo niekorzystna dla rynków ryzyka i szczerze mówiąc, dla całej gospodarki" - powiedział w TV Bloomberg Ben Powell, główny strateg inwestycyjny w BlackRock Investment Institute.

Indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych, przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB), wzrósł w maju do 50 pkt. wobec 45 pkt. w poprzednim miesiącu. Rynek oczekiwał indeksu na poziomie 45 pkt.

Produkcja przemysłowa w USA w kwietniu wzrosła o 0,5 proc. mdm. Oczekiwano 0,0 proc. mdm, wobec +0,4 proc. miesiąc wcześniej.

Przetwórstwo przemysłowe wzrosło o 1 proc. mdm. Prognozowano +0,1 proc., wobec -0,8 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z -0,5.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło 79,7 proc. vs konsensus 79,7 proc. i wobec 79,4 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z 79,8 proc.

Sprzedaż detaliczna w USA w kwietniu wzrosła o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca. Analitycy oczekiwali, że sprzedaż wzrosła o 0,8 proc.

Sprzedaż detaliczna z wykluczeniem sprzedaży aut wzrosła o 0,4 proc. mdm. Oczekiwano wzrostu o 0,4 proc.

Miesiąc wcześniej sprzedaż detaliczna w USA spadła o 0,7 proc. w ujęciu mdm po rewizji z -1 proc., a z wykluczeniem sprzedaży aut spadła o 0,5 proc., po rewizji z -0,8 proc.

Akcje Home Depot spadły ponad 2 proc. przed sesją po tym, jak sprzedawca detalistów zajmujących się majsterkowaniem opublikował swoje najnowsze dane kwartalne i przedstawił rozczarowujące założenia na przyszłość. Spółka zdecydowała się na obniżenie całorocznych prognoz z powodu niechęci konsumentów do większych wydatków na wyposażenie mieszkań.

Demokratyczny prezydent USA Joe Biden i republikański przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy spotkają się we wtorek, aby spróbować poczynić postępy w sprawie porozumienia w sprawie podniesienia pułapu zadłużenia rządu USA w wysokości 31,4 bilionów dolarów i uniknięcia niewypłacalności.

„Jeśli spojrzy się na harmonogram uchwalenia ustaw w Izbie Reprezentantów i w Senacie, musimy coś zrobić do tego weekendu, a nie jesteśmy nawet blisko” – powiedział dziennikarzom McCarthy.

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen wyraziła zaniepokojenie z powodu braku postępu w negocjacjach.

„Czas ucieka. Każdego dnia, w którym Kongres nie podejmuje działań, doświadczamy zwiększonych kosztów ekonomicznych, które mogą spowolnić gospodarkę USA. Nie ma czasu do stracenia” – powiedziała sekretarz skarbu USA Janet Yellen.

„Czekanie do ostatniej chwili z zawieszeniem lub zwiększeniem limitu zadłużenia może poważnie zaszkodzić zaufaniu biznesu i konsumentów, podnieść koszty krótkoterminowych pożyczek dla podatników i negatywnie wpłynąć na ocenę wiarygodności kredytowej Stanów Zjednoczonych. W rzeczywistości już widzieliśmy, jak koszty pożyczek Skarbu Państwa znacznie wzrosły w przypadku papierów wartościowych zapadających na początku czerwca” – dodała.

Michael Brown, strateg w TraderX, powiedział, że wierzy, iż w końcu dojdzie do porozumienia, ale ustępstwa, na które Demokraci i administracja prezydenta Joe Bidena być może będą musieli pójść, aby zawrzeć umowę, mogą obciążyć amerykańską gospodarkę wysokimi kosztami.

Inwestorzy starają się przewidzieć dalsze ruchy Rezerwy Federalnej.

„Wierzymy, że Fed wstrzyma się na razie z podwyżkami, widząc, jak transmisja polityki monetarnej przechodzi przez gospodarkę, ale nadal nie wierzymy, że Fed obniży stopy proc. pod koniec roku, chyba że będziemy mieli poważną recesję lub inflację z powrotem do 2 proc., co nie jest naszym bazowym scenariusz. Dane makro słabną, ale nie spadają mocno, więc na razie nadal uważamy, że nastąpi spowolnienie, ale nie widzimy takiej recesji, jak niektórzy się spodziewają” – powiedziała Fabiana Fedeli, dyrektor ds. inwestycji w akcje i aktywa wielozadaniowe w M&G

Na rynku ropy kontrakty na WTI na czerwiec są wyceniane po 70,59 USD za baryłkę, po spadku o 0,72 proc., a lipcowe futures na Brent zniżkują o 0,77 proc. do 74,65 USD/b. (PAP Biznes)

pr/wr/