Potrzebujemy silniejszej obrony przed atakami rakietowymi Rosji oraz samolotów, które wzmocnią możliwości odpierania przeciwnika – oświadczył we wtorek na 4. Szczycie Głów Państw i Szefów Rządów Rady Europy w Reykjaviku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Szef państwa zaapelował do uczestników spotkania o jedność na rzecz pomocy jego państwu. Przypomniał, że podczas ataku rakietowego we wtorek w nocy obrona powietrzna Ukrainy zestrzeliła 100 proc. rakiet odpalonych przez Rosję.

Zełenski „podkreślił, że pomogły w tym systemy obrony powietrznej, przekazane władzom w Kijowie przez państwa zachodnie” – napisał w relacji ze szczytu portal Europejska Prawda.

Prezydent poinformował, że w wyniku wtorkowego ataku nikt nie zginął, a to, że wszystkie rakiety zostały zniszczone, nazwał „historycznym wynikiem”.

„Rosja bardzo stara się poprawić swoją zdolność do zabijania. My staramy się poprawić obronę naszych ludzi. Dziękuję wszystkim krajom i przywódcom, którzy pomagają nam w poprawianiu naszej obrony powietrznej. Wszyscy razem pokazujemy, co oznaczają nasze 100 procent, co znaczy siła wolnego świata” – powiedział Zełenski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Prezydent wskazał, że jeszcze rok temu Ukraina „nie mogła strącać większości rosyjskich rakiet, szczególnie balistycznych”. Wyjaśnił, że udało się to zmienić dzięki jedności wspólnoty międzynarodowej. „My razem, w jedności, jesteśmy w stanie załatwić jakąkolwiek sprawę na 100 procent, gdy naszym celem jest obrona naszego narodu i naszej Europy” – podkreślił.

„Potrzebujemy jednak więcej: myśliwców, bez których żaden system obrony powietrznej nie będzie doskonały i jestem przekonany, że do tego dojdziemy. Naszym priorytetem powinno być 100 procent. Agresorowi powinniśmy dać zero procent” – oświadczył Zełenski w wystąpieniu online.

Szef państwa podziękował Radzie Europy za decyzje w sprawie rejestru szkód wyrządzonych Ukrainie przez rosyjską agresję. Ponownie zaapelował też do wspólnoty międzynarodowej o powołanie specjalnego trybunału do sądzenia Rosji za zbrodnię agresji – powiadomiła agencja Interfax-Ukraina.

Dwudniowy, 4. Szczyt Głów Państw i Szefów Rządów Rady Europy odbywa się w Reykjaviku, stolicy Islandii, która sprawuje obecnie przewodnictwo w pracach Rady Europy. Po zakończeniu szczytu Islandia przekaże prezydencję Łotwie.

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/