Okupacyjne rosyjskie władze położonego na południowym wschodzie Ukrainy Mariupola rozpoczęły mobilizację jego mieszkańców - poinformowała lojalna wobec władz w Kijowie rada miasta na swoim kanale w Telegramie.

W powiadomieniu zamieszczono fotografię z badania lekarskiego w wojskowej komendzie uzupełnień. Według doniesień prawowitej rady miejskiej Mariupola jako pierwsi badania lekarskie przechodzą pracownicy sektora publicznego.

"Teraz mężczyźni mogą zostać wysłani na śmierć za rosyjskich okupantów, którzy zniszczyli ich miasto" - napisała mariupolska rada miasta.

"Komisje poborowe rozpoczęły pracę w Mariupolu. Okupanci już szukają obywateli, którzy nie wypełniają swojego +obowiązku wojskowego+. Wróg planuje wcielić mężczyzn do sierpnia. (...) Ale my wierzymy w Siły Zbrojne Ukrainy i czekamy na wyzwolenie naszego miasta" - powiedział Wadym Bojczenko, lojalny wobec Kijowa burmistrz Mariupola.

Położony nad morzem Azowskim, w obwodzie donieckim, Mariupol, który przed wojną liczył ok. 450 tys. mieszkańców, został zniszczony przez brutalną ofensywę wojsk rosyjskich w pierwszych miesiącach wojny. Od maja ubiegłego roku jest pod okupacją rosyjską. Miasto znajduje się obecnie w głębi zajętych przez Rosję terytoriów Ukrainy. (PAP)

sm/ tebe/

arch.