Rok 2022 był owocny dla wspólnoty biznesowej Polski i Rumunii; wymiana handlowa między krajami wyniosła 11 mld euro, co jest wzrostem o 20 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem - powiedział we wtorek premier Rumunii Nicolae Ciuca.

Szef rządu Rumunii wraz z premierem Mateuszem Morawieckim uczestniczyli we wtorek w ceremonii otwarcia Rumuńsko-Polskiego Forum Biznesowego w Bukareszcie.

Ciuca podkreślił ważność związków gospodarczych pomiędzy naszymi krajami, przypomniał że w 2009 roku podpisały one deklarację o polsko-rumuńskim partnerstwie strategicznym i zauważył, że stanowi to o bardzo solidnej więzi gospodarczej między Rumunią i Polską.

Premier Rumunii ocenił, że rok 2022 był owocny dla wspólnoty biznesowej Polski i Rumunii. Wymiana handlowa między krajami wyniosła 11 mld euro, co było, jak zaznaczył, wzrostem o 20 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Odnotował zarazem, że jego kraj ma ujemne saldo handlowe.

Ciuca zaznaczył, że Polska jest na 19. miejscu wśród inwestorów zagranicznych lokujących kapitał w Rumunii. Dodał, że oba kraje zostały dotknięte inflacją, kryzysem gospodarczym oraz kryzysem związanym z zerwaniem łańcuchów dostaw, jednak zarysowują się możliwości działań mających na celu osiągnięcie wzrostu gospodarczego.

"Polsce udało się przejść przez kryzys gospodarczy z przełomu 2008-2009 roku dzięki dobremu i zrównoważonemu wykorzystywaniu funduszy europejskich. Myślę że Rumunia też nauczyła się tej lekcji" - powiedział.

Rządowa delegacja z premierem Morawieckim przybyła we wtorek rano do Bukaresztu, gdzie uczestniczyć będzie w polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych. Premier spotka się także z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

Szefowi rządu towarzyszą m.in. wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk oraz minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. (PAP

Autor: Adrian Kowarzyk

amk/ mal/