Wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie nie jest przypadkowa, bowiem Polska jest jedną z głównych wschodzących potęg w Europie - napisał we wtorek holenderski portal NOS. „Polska jest kluczowym sojusznikiem USA we wspieraniu Ukrainy” – wskazuje dziennik „De Volkskrant”.

Niderlandzkie media obszernie omawiają wizytę prezydenta USA w Polsce i podkreślają jej wyjątkowy charakter.

„To nie jest zwykła wizyta, ona symbolizuje coś większego” – twierdzi NOS. „Rola kraju się zmienia. Przed rosyjską inwazją (na Ukrainę) Polska nie zawsze była dobrze widoczna, teraz jest jedną z głównych potęg wschodzących w Europie” – czytamy na portalu.

„Biden desperacko potrzebuje Polski i innych wschodnich krajów NATO” – twierdzi Marieke de Vries, korespondentka holenderskich mediów publicznych w USA. Podkreśla, że państwa te są potrzebne USA nie tylko jako kraje tranzytowe dla dostaw broni na Ukrainę, ale również jako kraje graniczne, które „wiedzą, jak postępować z Rosją”.

„Wizyta Bidena w Polsce ma szczególny wymiar” – napisał natomiast dziennik „De Volkskrant”. Gazeta przypomina, że jeszcze nigdy wcześniej amerykański prezydent nie był w Warszawie dwa razy w ciągu roku. „Polska jest kluczowym sojusznikiem USA we wspieraniu Ukrainy militarnie, gospodarczo i humanitarnie” – ocenia dziennik.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ ap/