Bundeswehra rozpocznie w przyszłym tygodniu szkolenie ukraińskich załóg na czołgu Leopard 2. Według informacji portalu tygodnika "Spiegel" w ostatnich dniach siły powietrzne przetransportowały już z Polski do Niemiec pierwsze grupy ukraińskich żołnierzy.

W połowie przyszłego tygodnia szkolenie rozpocznie się na poligonie w Munster w Dolnej Saksonii, gdzie ukraińskie jednostki są już szkolone na bojowym wozie piechoty Marder - pisze "Spiegel".

"Bundeswehra planuje swoiste turbo szkolenie dla ukraińskich żołnierzy, z których część pochodzi bezpośrednio z linii frontu w okolicach miejscowości Bachmut" - informuje w sobotę portal. "W ciągu zaledwie sześciu do ośmiu tygodni mają nauczyć się podstaw obsługi skomplikowanego systemu uzbrojenia, przećwiczone ma być także współdziałanie czołgów bojowych Leopard i bojowego wozu piechoty Marder. Ze względu na brak czasu można uczyć tylko podstaw (...)".

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do końca marca wyszkoleni żołnierze powinni wraz z czołgami Leopard wrócić na front na Ukrainie. Szkolenie na czołgach bojowych to tylko część różnych programów szkoleniowych dla ukraińskich żołnierzy w Niemczech. Według informacji "Spiegla" od początku wojny w lutym przeszkolono około 1500 ukraińskich żołnierzy na systemach uzbrojenia, takich jak system przeciwlotniczy Gepard czy Panzerhaubitze 2000, które Niemcy dostarczyły Ukrainie.

Pod koniec stycznia Niemcy podjęły decyzję o dostarczeniu Ukrainie czołgów Leopard 2.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ tebe/