Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego opowiedziała się za uchyleniem immunitetu poselskiego Belgowi Marcowi Tarabelli i Włochowi Andrei Cozzolino. Tarabella i Cozzolino są objęci dochodzeniem w sprawie korupcji w PE.

23 członków komisji jednogłośnie zagłosowało we wtorek za uchyleniem immunitetu.

W grudniu 2022 roku opinią publiczną w UE wstrząsnął skandal łapówkarski w Parlamencie Europejskim. Kraje takie jak Katar i Maroko rzekomo próbowały wpłynąć na decyzje gospodarcze i polityczne PE za łapówki przekazywane osobom zajmującym ważne stanowiska w europarlamencie.

Jak przypomina stacja VRT, Włoch Pier Antonio Panzeri - jedna z kluczowych postaci w sprawie korupcyjnej - zeznał, że przekazał Tarabelli 120 tys. euro. Panzeri w zamian za złagodzenie wyroku pomaga belgijskiemu wymiarowi sprawiedliwości w śledztwie.

Z kolei Cozzolino kojarzony jest z Włochem Francesco Giorgim, który był jego asystentem. Partnerem Giorgiego jest osadzona w belgijskim areszcie była wiceszefowa PE Greczynka Eva Kaili.

Wcześniej Tarabella i Cozzolino zostali wykluczeni z europejskiej grupy Socjalistów i Demokratów (S&D). Obaj zaprzeczają swojemu udziałowi w aferze, ale już dali do zrozumienia, że nie będą sprzeciwiać się ewentualnemu uchyleniu ich immunitetu.

PE ma zagłosować nad uchyleniem immunitetu w czwartek.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ap/