Zdecydowanie potępiamy przerażający atak terrorystyczny we Wschodniej Jerozolimie; atakowanie żydowskich wiernych przed synagogą w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu, gdy świętują oni szabat, jest odrażającą zbrodnią, której nie można niczym usprawiedliwić - oświadczyło niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych.

"Nie można pozwolić, aby okrutna kalkulacja terrorystów, mająca na celu sianie nienawiści i uniemożliwienie zawarcia pokoju, odniosła sukces" - podkreślono w wydanym w sobotę oświadczeniu.

"Nie można pozwolić, by spirala przemocy, która w tym roku pochłonęła już zbyt wiele ofiar po obu stronach, trwała nadal. Współpraca i dialog między Izraelem a władzami palestyńskimi są teraz potrzebne bardziej niż kiedykolwiek, aby położyć kres terroryzmowi" - dodano.

W piątek wieczorem uzbrojony Palestyńczyk otworzył ogień do osób wychodzących z jednej z synagog w Jerozolimie Wschodniej, które brały udział w szabatowych modlitwach w dzień pamięci o Holokauście. Siedem z nich zginęło, trzy zostały ranne.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ adj/