Francja zamroziła aktywa telewizji RT France, filii rosyjskiej sieci RT, w ramach unijnych sankcji nałożonych na Moskwę. Emisje RT zostały zawieszone już w marcu 2022 roku, ale RT France mogła nadal produkować programy - podaje w piątek AFP, powołując się na źródło w resorcie gospodarki.

Zamrożone zostały konta bankowe "ANO TV Novosti, firmy matki, kontrolującej 100 proc. RT France" - poinformował rozmówca agencji.

Wyjaśnił również, że decyzja ta jest pochodną ustaleń UE z grudnia ubiegłego roku, na mocy których zamrożone mają być aktywa rosyjskich podmiotów objętych sankcjami.

2 marca 2022 roku w Unii zakazano emisji mediom, które są instrumentem dezinformacji dla Kremla, jak agencja informacyjna i radio Sputnik oraz RT. Jednak marcowy pakiet sankcji nie uniemożliwiał tym podmiotom produkcji programów, toteż RT France produkowała treści zamieszczane następnie w internecie poprzez wirtualną sieć prywatną VPN.

Pozycja francuskiego oddziału rosyjskiej telewizji była szczególna, ponieważ po zawieszeniu programu RT w Niemczech pod koniec 2021 roku, Francja była jedynym krajem w UE, w którym znajdowała się jej filia.

Decyzję ministerstwa gospodarki w sprawie RT oprotestował francuski związek zawodowy FO, który zwrócił uwagę, że pozbawi ona pracy blisko 100 osób. (PAP)