Działalność fińskiego punktu konsularnego w rosyjskim Murmańsku zostaje tymczasowo zawieszona – przekazało w środę ministerstwo spraw zagranicznych Finlandii.

„Ze względu na znaczący spadek zapotrzebowania na usługi punktu, dalsze utrzymywanie placówki jest bezzasadne” – podano w komunikacie resortu. Podkreślono, że w razie potrzeby działalność punktu może zostać w przyszłości wznowiona.

Punkt obsługi konsularnej w leżącym za kołem podbiegunowym Murmańsku (w pobliżu granicy z Finlandią i Norwegią) został utworzony na początku lat 90. XX wieku. Formalnie jest częścią konsulatu generalnego w Petersburgu. Działalność wydziału skupiała się na sprawach migracyjnych, w tym kwestiach wizowych, jak i na rozwoju współpracy lokalnej.

MSZ wskazało, że zawieszenie działalności punktu w Murmańsku nie wpływa na pracę innych placówek w Rosji, ani na prace przedstawicielstw rosyjskich w Finlandii.

Jesienią ubiegłego roku, w reakcji na agresję Rosji przeciwko Ukrainie, Finlandia podjęła decyzję o znacznym ograniczeniu wjazdu obywateli Rosji na podstawie turystycznych wiz Schengen. W strefie arktycznej na północy Finlandii ruch transgraniczny z rejonów Murmańska i tak tradycyjnie był niewielki w porównaniu z tranzytem w południowo-wschodniej Finlandii, skupiającej ruch z kierunku Petersburga i Moskwy.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)