Polska pomogła Ukrainie w zakupie ośmiu tysięcy terminali Starlink; dziękuję premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i pełnomocnikowi rządu ds. cyberbezpieczeństwa Januszowi Cieszyńskiemu - napisał w piątek na Telegramie minister ds. transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow.

"Na Ukrainie jest już 30 tysięcy Starlinków, które stały się częścią infrastruktury krytycznej Ukrainy. Dzięki nim Ukraińcy pozostają w kontakcie w miejscach, gdzie zwykła sieć nie działa podczas przerw w dostawie prądu" - przekazał Fedorow.

"Polska pomogła nam w zakupie ostatniej partii składającej się z ośmiu tys. terminali. Setki z nich działają już w +punktach niezłomności+ w całym kraju (miejscach oferujących obywatelom możliwość ogrzania się, naładowania telefonu czy skorzystania z internetu - PAP). Kolejna część trafiła do sektora energetycznego i lekarzy" - dodał.

Dziękuję premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i pełnomocnikowi rządu ds. cyberbezpieczeństwa Januszowi Cieszyńskiemu; szczególne podziękowania kieruję również do zajmujących się tą sprawą instytucji oraz firmy Orlen; dzięki Wam miliony Ukraińców pozostają w kontakcie! - napisał Fedorow.

Na początku grudnia Cieszyński poinformował, że Polska "przekazała dotychczas Ukrainie ponad 10 tys. terminali Starlink, pozwalających dostarczyć internet w miejsca, w których nie mógłby on funkcjonować w normalnych warunkach - nawet tam, gdzie jeszcze kilka dni temu stacjonowały rosyjskie wojska".

Terminale stworzone przez założoną przez Elona Muska firmę SpaceX pomagają ukraińskim żołnierzom obsługiwać drony, otrzymywać ważne informacje wywiadowcze i komunikować się ze sobą na obszarach, gdzie nie ma innych bezpiecznych sieci. Kompaktowe systemy, które łączą małą antenę z 35-centymetrowym terminalem, zapewniają również internet ukraińskim organizacjom pozarządowym oraz cywilom i wspierają infrastrukturę w całym kraju. (PAP)