Komunikat w mediach społecznościowych głowy państwa został opublikowany w językach ukraińskim i niemieckim (https://twitter.com/ZelenskyyUa).

W czwartek rządy w Waszyngtonie i Berlinie ogłosiły we wspólnym oświadczeniu, że USA przekażą Ukrainie wozy bojowe Bradley, a Niemcy - wozy Marder. Berlin dostarczy również Ukrainie kolejną baterię systemu obrony powietrznej Patriot - dodano w komunikacie po rozmowie prezydenta Joe Bidena i kanclerza Scholza. Wcześniej, w grudniu ubiegłego roku, Biden ogłosił przekazanie Kijowowi jednej baterii Patriotów podczas wizyty prezydenta Zełenskiego w Waszyngtonie.

Według agencji Reutera USA ofiarują Ukrainie 50 wozów Bradley w ramach największego dotąd pakietu pomocy zbrojeniowej pochodzącego z magazynów USA, opiewającego na 2,85 mld dolarów. Waszyngton ma też dostarczyć stronie ukraińskiej kołowe pojazdy HMMWV (Humvee) i MRAP, a także "dużą ilość rakiet i amunicji".

Reklama

Wozy Bradley znajdą się w amerykańskim pakiecie pomocy po raz pierwszy. Gąsienicowe pojazdy stanowią znaczące zwiększenie siły ognia w porównaniu do przekazywanych dotąd transporterów M113 i wozów M1117. (PAP)